Az ENSZ Közgyűlése 1985. december 17-én foglalta határozatba, hogy december 5-e minden évben az önkéntesek nemzetközi napja legyen, majd a világszervezet 2002. november 26-án újabb közgyűlési határozattal szólította fel a kormányokat, hogy támogassák az önkéntességet, a gazdasági és társadalmi fellendülés stratégiai eszközét. Ezen az emléknapon azokat a személyeket emelik ki, akik önkéntesen -- anyagi ellenszolgáltatás nélkül -- különféle mások számára hasznos tevékenységben vesznek részt.
Magyarországon a Nemzeti Önkéntes Stratégia célja az önkéntes tevékenységek népszerűsítése és az önkéntesek elismerése, amely célhoz hazai és uniós forrásokat is biztosít a kormány. Az önkéntesség általánosan és a fiatalok körében is egyre népszerűbb Magyarországon, derült ki egy közelmúltban végzett kutatás eredményeiből. A teljes felnőtt magyar népességből 3,6 millióan önkénteskedtek már, a pályakezdő fiatalok, illetve az idősebb korosztály pedig átlag fölötti arányban aktív. A megkérdezettek úgy tekintenek az önkéntességre, mint világjobbító tevékenységre, és állítják, hogy az önkéntesek jó példával járnak elől, többségük pedig úgy véli, hogy jó volna, ha életében legalább egyszer mindenki kipróbálná az önkéntességet.
Az Európai Unió komolyan kezeli ezt az ügyet, és különböző fejlesztő programokkal igyekszik népszerűsíteni az önkéntességet az egyes tagországokban. A világon egymilliárd, Európában pedig 115 millió 900 ezer felnőtt dolgozik önkéntesként.
A Jeles napok szerkesztősége