PATAI IMRE (Budapest, 1894. december 10. – Philadelphia, 1949. január 19.): gépészmérnök, vákuumtechnikai feltaláló, a magyar elektotechnikai gyáripar egyik megteremtője. A budapesti műegyetem elvégzése után 1924-ben alapította a Vatea Részvénytársaságot, mely az általa kidolgozott eljárással telepes rádió-vevőcsöveket gyártott. 1930-tól a Magyar Philips Vállalat műszaki igazgatója volt. 1938-ban rövid ideig a Philips hollandiai anyavállalatoknál működött, majd visszatért Budapestre, ahol vákuumtechnikai gyárat alapított. 1946-ban Svédországba, majd 1947-ben az USA-ba költözött, ahol a George Washington egyetem tanára, utóbb a Franklin Institut Bartol Laboratory tanácsadó fizikusa volt. A rádiócsőtechnikában több irányban végzett kutatómunkát, többek között a katód anyagának (kolloid) kidolgozásában vett részt. Több jelentős szabadalma volt, egyebek között kolloid grafitot állított elő, melyet számos műszaki vonatkozásban értékesített.
A Magyar Szabadalmi Hivatal adatbázisában szereplő szabadalmi bejelentései (lajstromszám, cím):
139286 Eljárás ötvözött felületű izzókatód előállítására
121468 Villamos folyamatokat a negativ ködfény terjedelmével optikailag jelző kisütőcső
112593 Túlfeszültség ellen védő gáztöltésű készülék
112549 Eljárás kisülési csövek elektródjainak és egyéb alkatrészeinek, valamint sugárzó teteknek bevonására idegen anyagokkal
81961 Áramszedő lira
Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1994. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)
Ez az oldal a Magyar Szabadalmi Hivatallal együttműködésben készült.
Bozó Balázs: A VATEA Rádiótechnikai és Villamossági Rt.
(részlet)
Magyarországon az Egyesült izzó mellett két elektroncső gyár létezett a Vatea és a John Kremenecky Rt. Wolframlámpagyár – az Orion márkanév tulajdonosa. A Vatea alapítását Patai Imre úrnak köszönheti. Patay Imre 1894-ben született, a Műszaki egyetemen szerzett gépészmérnöki diplomát 1917-ben. Több munkahelye is volt, 1919-ben belépett az Egyesült Izzó kötelékébe, mint kutatómérnök. Innen 1923-ban távozott azzal, hogy céget alapít nyolcad magával. A budapesti I. kerület Csaba u. 7/b számú ház pincehelyiségében vákuum- és rádiótechnikai műhelyt nyitott. A műhely kezdetben wolfram szálas vevőcsöveket gyártott. 1925-ben, amikor a M. kir. Posta üzembe helyezte 250W-os csepeli adóját, elvállalták az adó kiégett csöveinek felújítását. A felújítás a kiégett wolfram fonalak pótlásából állt. Titokban végezték a munkát, mert a Telefunken cég, aki a csöveket szállította, pert indított volna, ha tudomására jut. Később a székesfehérvári adóállomások részére is végeztek ilyen munkát. A minőségre jellemző, hogy a Posta adóállomásainak üzembeállítását csaknem kizárólag a felújított csövekkel végezte.
A megnövekedett szükségletek kielégítésére Patay nem rendelkezett elégséges tőkével, s ezért a jól menő kisüzemét részvénytársasággá alakította át. 1925. november 20.-án alakult meg a Vatea Rádiótechnikai és Villamossági Rt. Sajnos az átalakulás nem teremtette meg a cég anyagi helyzetét a kívánt mértékben, ezért a Vatea kooperációs tárgyalásokba kezdett a Philips-el, aki 1925-ben létesített vezérképviseletet Magyarországon részvénytársaság formájában. A Philips felajánlotta Pataynak, hogy a vállalatot annak valamennyi szabadalmával együtt megveszi. A tárgyalások azonban három esztendeig húzódtak, Patay közben újabb nehézségekbe ütközött, így végül a Philips 1928 nyarán a Vateában többségi tulajdonhoz jutott.
Forrás: elektroncso.hu, 2021