JanuárFebruárMárciusÁprilisMájusJúniusJúliusAugusztusSzeptemberOktóberNovemberDecemberNemzeti ünnepekEgyházi ünnepekJeles napokKiemelt magyar napokVilágnapok, nemzetközi napokEseményekMozgó ünnepekTeljes évTeljes év
  
ma: 2024. március 29.Névnap: Auguszta
    
 
Hónapok
 

Ez az oldal a Magyar Szabadalmi Hivatallal együttműködésben készült.


KÉZDI ÁRPÁD (Komárom, 1919. nov. 19. – Budapest, 1983. okt. 20.): mérnök, talajmechanikai szakíró, oktató.

Oklevelét a budapesti egyetemen szerezte 1942-ben. Az egyetem közlekedési és vasútépítési tanszékén tanársegéd, 1943-tól adjunktus, 1951-től tanszékvezető docens. 1952-ben kandidátus, 1958-ban a műszaki tudományok doktora. 1961-től nyugdíjba vonulásáig, 1983-ig tanszékvezető egyetemi tanár. 1972-75-ben a Budapesti Műszaki Egyetem rektorhelyettese. Fő utatási területe a geotechnika volt. Legjelentősebbek a talajfizikával, a mélyalapozással kapcsolatos eredményei, a földnyomáselméletek összefoglalása és továbbfejlesztése, a talajra mint építőanyagra vonatkozó megállapításai. Az MTA Talaj-és Kőzetmechanikai Bizottságának elnöke, számos magyar és külföldi tudományos társaságban viselt vezető tisztséget. A bécsi és a drezdai műegyetem doktora, a perui műegyetem tanára volt.

Dr. Szepesházi Róbert: Értékel az utókor – Széchy, Kézdi és Rétháti nyomában
(részlet)

Nagy elődöket követni…

Kézdi Árpád Példák és esettanulmányok című, a talajmechanika elméleti ismereteinek gyakorlati alkalmazását nagyszerűen érzékeltető, 1976-ban megjelent művében – egyebek mellett – hét káresetet is bemutat. Többségük földműromlással kapcsolatos, de ismerteti a kaposvári siló cölöpalapozásának akkor híressé vált teherbírásjavító megoldását is. A könyvből kitetszik, hogy a különleges esetek megoldásához nélkülözhetetlen a geotechnikai előkészítéstől a károsodás bekövetkezése utáni állapotig tartó folyamat valamennyi tevékenységének, döntésének és jelenségének intuitív geotechnikai elemzése és értékelése. Ehhez – a talajnak a speciális állapotban várható viselkedését feltáró, modellező jellegű – igényes laborvizsgálatoknak kell kapcsolódniuk, melyek lehetővé teszik az okok pontosítását, a jelenségek számszerű leírását és a megoldások megtervezését.



Kézdi Árpád
(szócikk és fotó)

gördítősávgördítőgomb
Ünnepcsoportok
Neumann Kht.Color Plus MultimediaIsmertetőImpresszum© CopyrightFőoldal